Zabieg Dye VL
Plamy i przebarwienia
Plamy i przebarwienia
Podstawowe informacje | ||
Przygotowanie do zabiegu: | na 4 tygodnie przed procedurą należy unikać opalania, stosować krem z filtrem UV i przerwać stosowanie retinoidów (retinolu) | |
Czas trwania zabiegu: | ok. 30 minut | |
Znieczulenie: | schłodzenie skóry lub znieczulenie miejscowe | |
Okres rekonwalescencji: | 1 dzień | |
Widoczność efektów: | po dwóch tygodniach |
Zabieg Dye VL wykorzystuje światło o zakresie 500-600 nm, charakteryzujące się wysoką absorpcją w melaninie i oksyhemoglobinie. Skutecznie usuwa zmiany naczyniowe i pigmentacyjne położone na różnych głębokościach skóry.
Dye VL jest skuteczną opcją terapeutyczną w przypadku:
Zmian naczyniowych i przebarwień
Plam starczych
Zmian typu port-wine stain
Naczyniaków płaskich
Rumienia
Trądziku różowatego
Poikilodermii
Fotostarzenia się skóry
Kosmetolog Magdalena Ułańska o tym jak wygląda zabieg światłem:
Sposób działania
Usuwanie przebarwień
Opiera się na podgrzewaniu komórek barwnikowych, prowadząc do ich termicznego uszkodzenia. Natychmiast po zabiegu obserwuje się ciemnienie zmian barwnikowych, które następnie ulegają złuszczeniu. Doskonale sprawdza się w przypadku piegów, plam, czy przebarwień spowodowanych interakcjami leków i ekspozycją na słońce.
Zamykanie naczyń i redukcja rumienia
Popękane naczynia krwionośne oraz drobniutkie naczynka, które wywołują rumień, są podgrzewane, co powoduje koagulację ścian naczyń i ich redukcję. To skuteczna profilaktyka w przypadku skóry podatnej na rumień oraz terapia trądziku różowatego.
Fotoodmładzanie
Przygotowanie do zabiegu
Pacjent przygotowujący się do zabiegu fotoodmładzania lub zabiegu usuwania zmian naczyniowych, przebarwień, naczyniaków, rumienia powinien:
Odstawić środki ziołowe i wybrane leki
Przez co najmniej miesiąc przed planowanym zabiegiem Dye VL, zaleca się zaprzestanie przyjmowania środków ziołowych oraz leków mogących wywołać reakcję uczuleniową na światło. To obejmuje zarówno leki na receptę, jak i dostępne bez recepty. Jeżeli masz wątpliwości, które leki odstawić – nie podejmuj decyzji samodzielnie – koniecznie skontaktuj się z nami!
Odstawić preparaty zawierające Retinol
Przynajmniej miesiąc przed zabiegiem należy zaniechać stosowania preparatów kosmetycznych zawierających retinol i jego pochodne. Retinol może zwiększać wrażliwość skóry na działanie światła, co może wpływać na efektywność i bezpieczeństwo zabiegu Dye VL.
Unikać opalania i stosować kremy z mocnym filtrem (50 SPF)
Należy unikać intensywnego opalania przez co najmniej cztery tygodnie przed planowanym zabiegiem Dye VL. Skóra nie powinna być opalona ani podrażniona, ponieważ zwiększa to ryzyko niepożądanych efektów ubocznych i obniża skuteczność samego zabiegu.
Unikanie Czynników Powodujących Rozszerzenie Naczyń
Przez okres 4-5 dni przed planowanym zabiegiem, zaleca się unikanie czynników, które mogą spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, np.: intensywnego wysiłku fizycznego, korzystania z sauny oraz nagłych zmian temperatury.
Odczucia podczas zabiegu
W trakcie zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie i ciepło. Najnowsza wersja urządzenia DyeVL, którą mamy w naszym gabinecie, posiada system chłodzenia pozwalający dodatkowo zmniejszyć nieprzyjemne odczucia.
Zalecenia po zabiegu
całkowity zakaz opalania: minimum 4 tygodnie po zabiegu
ochrona przed słońcem: należy bezwzględnie chronić skórę przed słońcem minimum przez 1 miesiąc po zabiegu, stosując kremy z filtrem SPF
należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych przez okres 4-5 dni (wysiłek fizyczny, sauna, zmiany temperatur)
Możliwe efekty uboczne po zabiegu DyeVL
pieczenie, szczypanie – może trwać kilka godzin po zabiegu
rumień i obrzęk mogą wystąpić po zabiegu, jako jego bezpośredni efekt – objawy te ustępują po ok. 1-3 dniach.
w przypadku silnego impulsu często zamierzonym efektem zabiegu jest zbrązowienie i złuszczenie naskórka w pierwszych 3 dniach po zabiegu, konieczne jest wówczas szczególna pielęgnacja skóry.
Czas rekonwalescencji
1 dzień
Szybkość widocznych efektów
Pierwsze fekty zauważalne są po 2 tygodniach od zabiegu.
Częstotliwość zabiegów
co 4 tygodnie
Jak przebiega zabieg Dye VL w naszym gabinecie?
1Konsultacja:
Zanim wykonamy zabieg, zaprosimy Cię na konsultację, podczas której porozmawiamy o Twoich oczekiwaniach, zbadamy stan Twojej skóry i powiemy Ci jakich efektów po zabiegu możesz się spodziewać. Przygotujemy plan terapii, w którym, oprócz zaleceń dot. samych zabiegów, otrzymasz od także rekomendacje dotyczące kosmetyków i zasad pielęgnacji, które podniosą skuteczność zabiegu.
2 Przygotowanie skóry do zabiegu:
Specjalista stosuje żel i zakłada protektor na oczy pacjenta
3 Znieczulenie:
Zabieg jest mało bezbolesny, dlatego nie wymaga stosowania znieczulenia
4 Zabieg:
Urządzenie wysyła impuls podobny jest do błysku flesza z aparatu.
5 Czas trwania:
Zabieg trwa zazwyczaj od kilku do 30 minut w zależności od obszaru leczonej skóry i głębokości, do jakiej chcemy dotrzeć wiązką światła.